Friday, May 9, 2025
MyCityMyChoice
  • Home
  • Puzzles
  • Hindi Puzzles
  • Funny Jokes
  • Whatsapp Game
  • Recipe
No Result
View All Result
MyCityMyChoice
  • Home
  • Puzzles
  • Hindi Puzzles
  • Funny Jokes
  • Whatsapp Game
  • Recipe
No Result
View All Result
MyCityMyChoice
No Result
View All Result
Home Whatsapp Puzzles Logical Puzzles

What is the cost of a mango ?

597
SHARES
3.3k
VIEWS
Share with familyShare with friends

What Is The Cost Of A Mango

What is the cost of a mango?

At a fruit stall in Puzzle land,

an Apple costs Rs.20,

an Orange costs Rs.24,

and a Pear costs Rs.16.

What is the cost of a Mango?

 

To see the answer of this puzzle, please click on any social icons below. Sometime you may need to refresh the page to see them properly.

Show Puzzle Answer

Answer of the puzzle What is the cost of a mango is : 20

How : This puzzle has multiple explanation but the simplest one is below

Cost of each letter is Rs 4 (Apple has 5 letters thus its cost is 25, similarly Orange has 6 letters so its cost is 24). Mango has 5 letters so the cost will be same as Apple that is Rs. 20

Another explanation is that each letter represent the sequential number starting from 1 to 26 (A=1, B = 2…. Z=26)

Apple » 1+16+16+12+5 = 50
Pear »16+5+1+18 = 40
Orange » 15+18+1+14+7+5 = 60

Not get 40% of them

Apple = 20 (40% of 50)
Pear = 16 (40% of 40)
Orange = 24 (40% of 60)

Based on this logic cost of Mango would be : 20

Mango  = 20 (40% of 13+1+14+7+15)

If you have any other logic, please share in the comment section.

If you can solve any 3 of these 5 puzzles, you have got a great IQ

  • Find the hidden animal in this picture – 8/18
  • Wo Kon Se 3 Fruits Hai Jo Darjan ke Hisab Se Bikte Hai
  • Find the hidden animal in this picture – 17/18
  • What will come in place of a question mark?
  • Answer it.. Can you Solve this math puzzle?

Tags: Logical PuzzleMedium PuzzlePuzzle with answerWhatsapp Puzzle
SendShareScanShare239Tweet149

Puzzle of The Day!!

Challenge Yourself With a New Puzzle Everyday.

Solve this if you are a genius
Number Puzzles

Solve this if you are a genius 1 3 5 2 4 ?

-  एक व्यक्ति के पास 3 थेली है -  तीनो थेली ले के वो नदी किनारे नारियल लेने जाता है -  तीनो थेली में 30-30 नारियल भरता हे    (1 थेली में 30 नारियल की ही जगह है) -  एसे कर के वो 90 नारियल लेता है -  घर जाते समय रास्ते में 30 टोल नाके आते है -  इन टोल नाको के नियम कुछ एसे हे की आप के पास    जितनी थेलिया हे    उतने नारियल वहा देने पड़ते है - तो वो व्यक्ति घर पे ज्यादा से ज्यादा कितने नारियल ले जा सकता है?
Hindi Puzzle

ज्यादा से ज्यादा कितने नारियल ले जा सकता है?

How many Are Left
Logical Puzzles

How many Are Left

Find the hidden animal in this picture
Image Puzzles

Find the hidden animal in this picture – 13/18

Load More

© 2023 MyCityMyChoice.com - Puzzles and riddles with answer.

No Result
View All Result
  • Home
  • Puzzles
  • Hindi Puzzles
  • Funny Jokes
  • Whatsapp Game
  • Recipe

© 2023 MyCityMyChoice.com - Puzzles and riddles with answer.